1. Kezdő lépések:
Feladat: Készíitsünk figyelemfelhívó plakátot, amely tartalmazza a parlagfű leírását, a védekezés módját, valamint a környezetünk parlagfű-veszélyeztetettségi térképét!
Összefoglaló cikkek keresése. Ezek a cikkek segítenek abban, hogy mit is keressünk az adott témában.
Hivatkozásgyűjtemény készítése.
Hivatkozásgyűjtemény: azokat a linkeket tartalmazza, amelyeket egy adott témával kapcsolatosan összegyűjtöttünk, rendszereztünk. Ilyen lehet pl. a lap.hu, a mimi.hu vagy saját magunk is készíthetünk.
Feladat: Linkgyűjtemény készítése a plakát elkészítéséhez.
2. Weblap mentése
A weblap (más szóval weboldal) egy olyan számítógépes dokumentum, mely megfelel a World Wide Web számára, és alkalmas arra, hogy egy webböngésző megjelenítse. A webböngésző a weblapot monitoron vagy mobil eszközön jeleníti meg. A weboldal általában a dokumentum látható elemeit foglalja magába, de a weblap szó jelentheti magát a számítógépen tárolt fájlt is. A weblap: többnyire több fájlból áll. A weblap tartalmát egy htm vagy html kiterjesztésű fájl fogja össze, a képek, filmek, hangok és egyéb elemek pedig külön fájlokban helyezkednek el. A weboldal egyik fő jellemzője a hiperszöveg, mely más weboldalakra navigálhat el minket linkeken (hiperhivatkozásokon) keresztül.
Feladat: Mentsünk el egy weblapot, amely a parlagfű jellemzőit tartalmazza!
2.1 Weblap egy részének mentése vágólapon keresztül.
Pl. A szükséges rész kijelölése - jobb egér gomb, Helyi menü - Másolás - Beillesztés a fájlba.
vagy A szükséges rész kijelölése - Másolás, Ctrl+ C - Beillesztés, Ctrl + V a fájlba.
2.2 Teljes weblap mentése
a) Jobb egér gomb - Mentés másként - Weboldal - csak HTML
b) Jobb egér gomb - Mentés másként - Teljes weboldal (HTML). Ekkor a a html fájlhoz tartozó elemek egy vele azonos nevű mappába kerülnek.
c) Jobb egér gomb - Mentés másként - Weboldal, egyetlen fájl (MHTML)
A legtöbb böngésző más, néha egyedi megoldást is támogat. Az internet Explorer által ajánlott webarchívum például egyetlen mhtml kiterjesztésű fájlba menti.
Feladat: Másold egy szöveges dokumentumba az előzőekben elmentett weblap azon részét, amely a parlagfű jellemzőit tartalmazza!
3. Keresés kulcsszavas keresővel
Nagyon sok találatot adnak. Ahhoz, hogy a szükséges anyagokat mielőbb megtaláljuk, a keresési feltételeket minél pontosabban kell megadnunk. Ezt a Beállítások - Speciális keresés paranccsal tudjuk megtenni.
A találatok számát a feltételek megadásával korlátozhatjuk.
Keresési operátork a Google Searc-ben
4. Idegen nyelvű anyagok
A találatok számát jelentősen növelhetjük az idegen nyelvű találatok keresésével. A feltételeket az internetes szótárak segítségével könnyen le tudjuk fordítani.
Néhány kereső pl. a www.google.com már keresés közben képes az angol nyelvű találatokat viszonylag érthető módon magarra fordítani.
Jobb egér gomb - Fordítás magyar nyelvre
vagy
5. Képek keresése
Képek keresésénél nagyon sok korlátozó feltételt adhatunk meg.
Pl. méret, szín, típus, stb.
Fontos a kép mérete. Ahhoz, hogy egy kép papíron is megfelelő minőségben jelenjen meg, az oldalai mentén minden hüvelykre (2,54 cm) 200-300 képpontnak kell jutnia.
6. Térképek használata
A térképek segítségével adott terület domborzatát, településeit, nevezetességeit, a közterületeket is megkereshetjük. Tervezhetünk útonalakat is.
Pl.
7. Mire kell vigyáznunk?
- Az adatok gyűjtése során gondot kell fordítanunk a hetelességre! Nem minden felkerült anyag valós.
- Figyelni kell a biztonságunkra is! Ellenőrizni kell egy letöltött fájlnál, hogy az nem tartalmaz-e kártevőt!
- A felhasznált anyagok esetében azok forrását meg kell jelöni!
- Szélesebb körben való terjesztés esetén pedig a lap gazdájától engedélyt kell kérni!
Feladat: Ments el egy térképet, amely környezetünk parlagfű-veszélyeztetettségi térképét!
Házi feladat
Készítsetek egyoldalas összefoglalót szövegszerkesztő programmal Szegvár nevezetességeiről! A tájékoztató tartalmazzon minden nevezetességről egy rövid leírást és képet. Legyen benne egy térkép is, ahol megjelölöd a nevezetességeket!